Podstawowe pojęcia związane z bibliografią
Opis bibliograficzny [PN-N-OI224] to uporządkowany zespół danych o dokumencie służących do jego identyfikacji; to, inaczej mówiąc, wymienione w ustalonej kolejności cechy dokumentu wyraźnie go charakteryzujące i odróżniające od innych dokumentów.
Bibliografia [Encyklopedia wiedzy o książce 1971] to uporządkowany spis dokumentów, dobranych wg pewnych kryteriów, spełniający określone zadania informacyjne. Ważnym elementem każdej bibliografii są indeksy, np. autorskie, przedmiotowe czy tytułowe.
Jednocześnie bibliografia to także gałąź nauki, jak i obszar działań praktycznych. Obejmuje aspekty dotyczące opisywania dokumentów, tak aby możliwa była ich jednoznaczna identyfikacja, oraz określa zasady tworzenia i stosowania bibliografii.
Bibliografia załącznikowa [Encyklopedia wiedzy o książce 1971 ] to spis bibliograficzny dołączony do wydawnictwa lub utworu zawierający wykaz wykorzystanych przez autora źródeł lub lekturę uzupełniającą. Stanowi ona integralną i istotną część każdej publikacji naukowej.
Cytat jest dosłownym przytoczeniem cudzych słów, wyróżnionym w tekście jednoznacznie znakiem cudzysłowu lub kształtem i kolorem czcionki. Cytat jako fragment dzieła (utworu) podlega prawu autorskiemu.
Cytowanie to przytaczanie w tekście cudzych wypowiedzi, powoływanie się na fakty naukowe, informacje zawarte w innych publikacjach.
Cytowania to ilość przypisów danej rozprawy umieszczonych w bibliografiach załącznikowych innych prac naukowych.
Przypisy to komentarze, wyjaśnienia, definicje, uwagi autora, wskazanie źródła informacji itp., łączące się z tekstem głównym za pomocą umieszczonych w nim odsyłaczy.